Zabiegi kosmetologiczne wykonywane latem, to jeden z bardzo głośnych i kontrowersyjnych tematów. Jak zadbać o skórę w tych miesiącach i nie narazić jej na ryzyko uszkodzenia przez czynniki zewnętrzne, opowie kosmetolog Magdalena Nosal.
Jednym z nielicznych zabiegów wykonywanych latem jest niewątpliwie terapia wodorowa, składająca się z sześciu oddzielnych zabiegów, które w połączeniu dają efekt oczyszczonej, a także nawilżonej i ujędrnionej skóry. Terapia wodorowa wykonywana latem jest bezpieczna i pomaga w zniwelowaniu wielu problemów skórnych, do których powstania przyczynia się nadmierna ekspozycja słoneczna. Zabieg jest bezinwazyjny, bezbolesny, nie wymaga żadnego przygotowania, nie ma także okresu rekonwalescencji. Zalecany jest dla osób w każdym wieku, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.
Pierwszym etapem terapii jest wykorzystanie działania ultradźwięków w postaci peelingu kawitacyjnego. Dzięki właściwością fali ultradźwiękowej, skóra zostaje delikatnie oczyszczona z zanieczyszczeń zalegających na jej powierzchni. Pory skóry zostają odblokowane, dzięki czemu nadmiar zalegającego sebum w gruczołach zostaje zredukowany.
Po wstępnym oczyszczeniu i przygotowaniu skóry do dalszej terapii, następuje etap oczyszczania wodorowego. Dzięki głowicy emitującej cząsteczki aktywnego wodoru wprowadzane w strudze wody pod ciśnieniem, skóra zostaje oczyszczona na poziomie komórkowym. Wodór redukuje i neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się skóry. Zabieg nie tylko dogłębnie oczyszcza skórę, działa również przeciwstarzeniowo, gdyż wodór został uznany za jeden z najskuteczniejszych antyoksydantów.
Następnym etapem jest infuzja tlenowa. Za pomocą specjalnej głowicy zostaje wprowadzony tlen hiperbaryczny, czyli tlen pod ciśnieniem, za pomocą którego dostarcza się w głąb skóry składniki aktywne odpowiednio dobierane do rodzaju i potrzeb skóry. Dzięki odpowiedniemu doborowi substancji aktywnych skóra zostaję intensywnie nawilżona i odżywiona w głębokich warstwach.
W celu pogłębienia efektów infuzji tlenowej, zostaje następnie przeprowadzona sonoforeza. Na tym etapie wykorzystuję się fale akustyczne, które poprzez wibrację zwiększają przepuszczalność naskórka, dzięki czemu składniki aktywne dostają się do jego głębszych warstw, usprawniają przepływ limfy, a także stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
W celu intensywnego liftingu i napięcia skóry w końcowym etapie terapii zostaje przeprowadzony zabieg radiofrekwencji często zwanego mezoterapią bezigłową. Podczas zabiegu stosowana jest głowica emitująca fale radiowe, które wytwarzają w skórze i tkance podskórnej ciepło, dzięki czemu dochodzi do ogrzania kolagenu, powodując jego kurczenie się i mocne napięcie oraz odnowę struktur skóry.
Cały zabieg zakończony jest maską odpowiednio dobraną do potrzeb skóry wraz z „zimnym masażem” w celu wyciszenia i wyrównania temperatury tkanek, a także obkurczenia naczynia krwionośnych.
Przed każdym zabiegiem, należy skonsultować się z profesjonalistą, w celu wyeliminowania przeciwskazań i doboru odpowiedniej terapii. Należy pamiętać również o ochronie przeciwsłonecznej za pomocą preparatów z filtrem UV.