Zastosowanie mikroigieł w terapii skóry twarzy i ciała to przełomowy etap w kosmetologii estetycznej. O wskazaniach i działaniu mezoterapii mikroiglowej opowiada kosmetolog Magdalena Nosal.
Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem o szerokim zakresie działania, znajdującym zastosowanie w leczeniu wielu defektów skóry nie tylko twarzy, ale także i ciała. Zabieg ten oprócz działania silnie napinającego i ujędrniającego skórę poprzez stymulacje fibroblastów do wzmożonej produkcji kolagenu posiada również funkcji nośnika substancji aktywnych w głąb tkanek, dzięki czemu przynosi rezultaty w leczeniu m. in. skór łojotokowych i trądzikowych, przebarwień posłonecznych, a także intensywnie odżywia i nawilża skórę. Mechanizm działania mezoterapii mikroigłowej można zatem podzielić na dwa etapy.
Mikronakłówanie
Intensywne, bardzo gęste i odpowiednio głębokie nakłuwanie wybranych okolic twarzy lub innych części ciała prowadzi do wytworzenia mikro kanalików skórnych. Proces ten zachodzi przy użyciu specjalnego urządzenia, którego działanie oparte jest na zasadzie automatycznego nakłuwania skóry pod kontem 90o przy pomocy pulsujących igieł z bardzo dużą prędkością. Dzięki ich precyzyjnemu rozmieszczeniu w sterylnej, jednorazowej końcówce, już jedna sesja przeprowadzonego zabiegu daje możliwość wykonania do ok. 1300 mikro nakłuć w skórze. Ilość i długość igieł, jest uzależniona od rodzaju terapii i oczekiwanego efektu końcowego kuracji. Poprzez mechaniczną stymulację za pomocą mikroigieł dochodzi do wywołania mikro urazów, które „motywują” skórę do silnej regeneracji poprzez aktywowanie naturalnych zdolności organizmu do naprawy skóry oraz fizjologicznej indukcji kolagenu. Czynniki wzrostu uwalniane w skórze przyśpieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się jej komórek oraz stymulują komórki macierzyste i fibroblasty. Dochodzi do pobudzenia i regeneracji włókien elastynowych i kolagenowych. Poprawia się mikrokrążenie i dotlenienie tkanek. W rezultacie zostaje zwiększone napięcie i elastyczność skóry, dochodzi do pogrubienie naskórka oraz poprawy jego funkcji. Zmarszczki mimiczne zaczynają ulegać redukcji, blizny ulegają wypłyceniu, a owal i kontur twarzy ulega zauważalnej poprawie.
Wprowadzanie substancji aktywnych
Zabieg mezoterapii mikroigłowej polega na wprowadzaniu substancji aktywnych poprzez mikro kanaliki wytworzone poprzez nakłucie skóry mikroigłami. Na obszar zabiegowy zostaje nałożony preparat indywidualnie dobrany do potrzeb skóry przez kosmetologa. Dobór odpowiedniej długości mikroigieł pozwala na dotarcie substancji czynnych aż do warstwy skóry właściwej co umożliwia większą i głębszą penetrację preparatu. Koktajle stosowane do zabiegu mezoterapii mikroigłowej zawierają między innymi witaminy, kwas hialuronowy niskocząsteczkowy, peptydy, aminokwasy i czynniki wzrostu. Każdy preparat dobierany jest indywidualnie do potrzeb skóry.
Mezoterapia mikroigłowa pozwala na redukcję wielu zmian występujących w obrębie skóry twarzy i ciała. Głównymi wskazaniami do zabiegu jest wiotka skóra, trądzik oraz blizny potrądzikowe, skóra łojotokowa, rozstępy, cellulit, rozszerzone pory oraz przebarwienia na skórze. Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem, podczas którego zostaje przerwana ciągłość naskórka, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja po zabiegowa jak i stosowanie się do zaleceń kosmetologa wykonującego zabieg. Dla osiągniecia długotrwałego efektu i zniwelowania zmian skóry należy zastosować terapię w serii. Należy pamiętać, aby przed każdym zabiegiem skonsultować się ze specjalistą w celu wykluczenia przeciwwskazań i dobru odpowiedniej terapii. Należy pamiętać również o ochronie przeciwsłonecznej za pomocą preparatów z filtrem UV.