Każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia.
Kwas hialuronowy ze względu na niezwykłe właściwości wiązania wody to jeden z najczęściej stosowanych składników w kosmetologii oraz medycynie estetycznej. Co ciekawe, tylko jeden gram kwasu hialuronowego może związać około sześciu litrów wody. Ma on zatem silne działanie nawilżające. Jest naturalnym składnikiem skóry, odpowiedzialnym za jej odpowiednie nawilżenie. Działa jak gąbka, wiążąc wilgoć w skórze oraz szybko przynosząc jej ukojenie, odświeżenie, ulgę np. po ekspozycji słonecznej. Dodatkowo może on również łagodzić stany zapalne. Fizjologicznie kwas hialuronowy jest obecny w naszej skórze w postaci soli sodowej jako hialuronian sodu. Z wiekiem jego ilość w skórze maleje, co sprawia, że skóra staje się bardziej wiotka, sucha, wrażliwa na czynniki zewnętrzne, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Najbardziej narażone na jego utratę są kobiety około 25 roku życia, albo te, które intensywnie się odchudzają i zrzucają wagę.
Czym właściwie jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy (HA – Hyaluronic Acid) z chemicznego punktu widzenia nie jest rodzajem kwasu, a wielocukru, występującego w postaci przezroczystej cieczy, która w konsystencji przypomina żel. Naturalnie występuje on w ludzkim organizmie, przede wszystkim w skórze, w mazi stawowej, a także w ścianach naczyń krwionośnych i w ciele szklistym oka. Jest składnikiem macierzy międzykomórkowej, sprawiając że skóra jest jędrna, gładka i sprężysta.
Działanie HA
Kwas hialuronowy ma niesamowite właściwości higroskopijne. Posiada moc łączenia włókien kolagenowych. Tworzy na naszej skórze powłokę ochronną, która zapobiega utracie wilgoci, przez co możemy dłużej cieszyć się jędrną, miękką i piękną skórą. Te właściwości spowodowały, że stał się cennym składnikiem kosmetyków nawilżających, ochronnych i przeciwstarzeniowych zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i ciała.
Wykorzystywany jest do:
- do wypełniania zmarszczek,
- podnoszenia owalu twarzy,
- ujędrniania i rewitalizacji skóry,
- wygładzania zmarszczek na szyi i dekolcie,
- zabiegu korekty nosa,
- modelowania i powiększania ust.
Kwas hialuronowy w kosmetologii i medycynie estetycznej
W medycynie estetycznej stosuje się dwa główne rodzaje kwasu hialuronowego:
- usieciowany– typowy wypełniacz, czas jaki utrzymuje się w tkance zależy od stopnia jego usieciowania, miejsca podawania oraz indywidualnych cech pacjenta,
- nieusieciowany, stosowany w celu nawilżenia skóry. Utrzymuje się w tkance od kilku dni do około miesiąca. Podaje się go w głąb skóry cienką i krótką igłą w formie punktowych nakłuć po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego kremem znieczulającym.
W kosmetykach stosowany jest kwas hialuronowy i jego pochodne w postaci hialuronianu sodu i hialuronianu potasu. Jest bardzo bezpieczny – nie alergizuje i nie podrażnia skóry, może być stosowany przez cały rok, ponieważ nie ma działania światłouczulającego. Może mieć różną masę cząsteczkową. Kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej charakteryzuje się lepszą przenikalnością do głębszych warstw naskórka, natomiast o wyższej – tworzy na skórze hydrofilm chroniący przed utratą wody oraz niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Kwas hialuronowy stosowany w kosmetologii i medycynie estetycznej pozyskiwany jest w drodze biofermentacji – oczyszczony i wysuszony ma formę proszku, który po dodaniu do wody tworzy przezroczysty żel.
Efekty działania kwasu hialuronowego
Efektem działania kwasu hialuronowego jest likwidacja jego niedoboru. Następuje poprawa procesu wiązania wody w komórkach, poprawa objętości skóry, natychmiastowe uczucie nawilżenia. Skóra jest ukojona, uspokojona, świeża, nawodniona, wypełniona.
Regularne stosowanie kwasu hialuronowego przyczynia się do:
- wygładzenia struktury skóry,
- redukcji drobnych zmarszczek,
- zwiększenia właściwości ochronnych skóry,
- poprawy napięcia i elastyczności skóry,
- przywrócenia skórze blasku,
- ogólnej poprawy kondycji skóry,
- redukcji cieni pod oczami.
Wypełnianie zmarszczek
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest procedurą nieinwazyjną, co skraca czas rekonwalescencji i daje natychmiastowe rezultaty. Następuje poprawa konturu twarzy a skóra ulega rewitalizacji. Kwas hialuronowy wstrzykiwany w miejscu powstania zmarszczek likwiduje wgłębienia, wypełnia je, napręża skórę oraz uelastycznia włókna kolagenowe i elastynowe. Z jego pomocą najłatwiej przebiega likwidacja zmarszczek mimicznych. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest bezpieczne i daje natychmiastowe, długotrwałe efekty estetyczne.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym staje się coraz bardziej popularne wśród pań, które pragną zachować młody wygląd – nie tylko twarzy, ale także szyi, dekoltu i dłoni. Kwas hialuronowy można podać praktycznie w każdy obszar ciała, ale najczęściej zabiegi dotyczą twarzy, a w szczególności policzków, ust i bruzd nosowo-wargowych.
Wskazania
Kwas hialuronowy działa niezwykle łagodnie, dlatego może być bezpiecznie stosowany nawet do wrażliwej, skłonnej do zaczerwienienia skóry. Świetnie sprawdza się w formie serum bądź maski, jest idealny do pielęgnacji wrażliwej okolicy oczu. Kwas hialuronowy szczególnie jest polecany:
- osobom, posiadającym skórę suchą, przesuszoną, odwodnioną,
- osobom, ze skórą narażoną na działanie słońca i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych, które naruszają barierę hydrolipidową skóry,
- kobietom w okresie menopauzy, gdy następuje nagły spadek wilgoci w skórze,
- osobom pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- w pielęgnacji okolicy oczu – także dla osób młodych pracujących wiele godzin przed komputerem.
Zabiegi kwasem hialuronowym przede wszystkim przywracają skórze sprężystość, jędrność, nawilżają ją i wyraźnie spłycają zmarszczki. Obecność kwasu hialuronowego jest niezwykle istotna, gdyż odpowiada za prawidłową gospodarkę wodną naszej skóry. Terapia kwasem hialuronowym ma również na celu uzupełnienie jego niedoboru.
Przeciwskazania
Zabiegi kwasem hialuronowym są bezpieczne i dostępne dla szerokiego grona pacjentów, jednak jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej, istnieją pewne określone przeciwwskazania:
- choroby o podłożu autoimmunologicznym,
- ciąża oraz laktacja,
- skłonność do powstawania blizn przerostowych,
- stany zapalne skóry,
- choroby autoimmunologiczne.