Biopsja
cienkoigłowa Kraków
Zabiegi USG przeprowadza
Witalij Matwiejuk
radiolog, diagnostyka USG
Umów konsultacje ze specjalistą
lub zostaw nr telefonu my oddzwonimy
Biopsja cienkoigłowa Kraków
W ramach badań diagnostycznych, poza USG, wykonujemy także biopsję cienkoigłową w Krakowie – w siedzibie DermaMed przy ulicy Dąbrowskiego 9/1. Biopsja cienkoigłowa to najczęściej wykonywany rodzaj biopsji. Służy ona to pobrania materiału z tkanek, np. piersi, tarczycy czy ślinianek, podejrzewanych o zmiany chorobowe, by je przebadać pod kątem obecności komórek nowotworowych. Biopsja cienkoigłowa umożliwia pobranie materiału cytologicznego w postaci komórek. Odróżnia to biopsję cienkoigłową od innych badań – np. histopatologicznego, w którym do przebadania pobiera się wycinek. Pobranie komórek jest mniej bolesne i inwazyjne niż pobranie wycinka.
Biopsja cienkoigłowa podstawowym badaniem w diagnostyce onkologicznej
Biopsja cienkoigłowa, występująca także pod nazwą biopsja aspiracyjna cienkoigłowa lub jako skrót BAC, to popularne i powszechnie stosowane w diagnostyce onkologicznej badanie. Jest metodą nieinwazyjną, która – poprzez pobranie igłą fragmentu tkanki do badania cytologicznego – pomaga w diagnostyce nowotworów, np. piersi, sutka, tarczycy lub ślinianek. W guzek, wykryty np. podczas badania palpacyjnego, wkłuwa się igłę, a następnie pobiera do strzykawki komórki zmienionej chorobowo tkanki. Nakłucie jest w pełni bezpieczne i nie powoduje zezłośliwienia guzka, ewentualne powikłania po biopsji cienkoigłowej to niewielkie zasinienie na skórze w miejscu wbicia igły.
Często podczas rutynowego badania USG wykrywane są jakieś drobne nieprawidłowości, które warto przebadać pod kątem ewentualnych zmian złośliwych za pomocą biopsji cienkoigłowej. Sama biopsja cienkoigłowa wykonywana jest pod kontrolą obrazowania USG, co umożliwia jak najprecyzyjniejsze pobranie materiału z właściwego miejsca, czyli zmiany, guzka czy komórek o nieprawidłowym wyglądzie.
Jak przygotować się do biopsji cienkoigłowej?
Na biopsję cienkoigłową w Krakowie – w DermaMed – warto zabrać wyniki dotychczasowych badań: USG, RTG, TK, rezonansu magnetycznego, a także morfologii krwi. Jeśli pacjent przechodził jakieś zabiegi, operacje lub badania histopatologiczne, to również zalecane jest, by pokazać wyniki lekarzowi przed biopsją. Do biopsji cienkoigłowej nie ma żadnych specjalnych przygotowań, zalecany strój to luźny, który nie będzie obcierać miejsca, skąd pobrane zostaną komórki do przebadania.
Biopsja cienkoigłowa – przeciwwskazania
W przypadku biopsji cienkoigłowej istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania tego badania, a są to:
- przyjmowanie niektórych leków, a w szczególności przeciwzakrzepowych lub przeciwpłytkowych. Przed biopsją cienkoigłową poinformuj lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach – również środkach przeciwbólowych lub tabletkach z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna, polopiryna, etopiryna). Przed biopsją niektóre z nich należy odstawić i dopiero po upływie określonego przez lekarza czasu, można poddać się biopsji.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem. Pomoże on ocenić, czy przyjmowane leki wpływają na wynik lub całkowicie uniemożliwiają przeprowadzenie tego badania od ręki.
Biopsja cienkoigłowa dla osób z Krakowa lub okolic
Wykonując biopsję cienkoigłową w Krakowie – w DermaMed – gwarantujemy naszym pacjentom wysoką jakość usług, a także szybkie terminy oraz wyniki tego badania. Biopsja niepokojącej zmiany w prywatnej placówce pozwoli na postawienie właściwej diagnozy w możliwie jak najszybszym czasie, a następnie – jeśli zachodzi taka potrzeba – podjęcie odpowiedniego leczenia.
Cennik
Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG ( jedna zmiana/ jeden punkt biopsyjny) tarczyca, węzły chłonne, ślinianki | od 280 zł (cena zawiera koszt badania histopatologicznego) * |
kolejna zmiana / kolejny punkt biopsyjny | 60 zł/1 zmiana * * |
*cena zależna od wykonanych barwień materiału biopsyjnego, w bardzo rzadkich przypadkach dodatkowo konieczna może być ocena immunohistochemiczna,(dodatkowo płatna 100 zł).
* *Cena dotyczy pobrania biopsji z kolejnej zmiany lub ponownego pobrania badania z tej samej zmiany w przypadku wyniku nie diagnostycznego