Rozpoznanie i diagnostyka zmian skórnych
Znamiona pojawiające się niespodziewanie na twarzy i ciele mogą powodować niepokój.
Wczesne rozpoznanie raka skóry lub czerniaka poprzez badanie znamion daje możliwość całkowitego wyleczenia. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii takich jak dermatoskopia czy wideodermatoskopia- pozwala skutecznie wychwycić ewentualne zmiany w celu dopasowania odpowiedniego leczenia oraz dodatkowo umożliwia dokumentowanie jej ewolucji na przestrzeni czasu.
Kto powinien skorzystać z badania znamion?
Badanie dermatoskopem lub wideodermatoskopem jest przeznaczone dla:
- osób często korzystających z kąpieli słonecznych oraz opalających się w solarium
- osób posiadających zmiany skórne wymagające diagnostyki (np. guzki, plamki, nadżerki)
- osób posiadających znamiona, których wygląd uległ nagłym i znaczącym zmianom
- osób o jasnych karnacjach, ulegających często oparzeniom słonecznym
- osób z nowotworami skóry, w celu monitorowania po leczeniu
- osób w rodzinie, których występowały nowotwory skóry
Korzyści płynące z wykonania badania dermatoskopii lub wideodermatoskopii
Badanie wideodermatoskopem daję szansę na wykrycie małego czerniaka we wczesnym stadium oraz:
- precyzyjną analizę znamion,
- obserwację zmian z możliwością ich dokumentacji oraz porównania podczas następnych kontroli,
- kompleksowe badanie skóry całego ciała wraz z diagnostyką każdego niepokojącego znamienia,
- wykrywanie nowych lub zmieniających się znamion.
Badanie znamion przebiega w sposób bezbolesny oraz nieinwazyjny, a jego wynik jest natychmiastowy. Nie wymaga specjalnego przygotowania.
Jak wygląda badanie?
Przed rozpoczęciem badania dermatoskopowego lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, podczas którego pyta o niepokojące zmiany, a także czy pacjent znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania. Następnie ogląda znamiona w dużym powiększeniu z wykorzystaniem dermatoskopu. To urządzenie optyczne umożliwia oświetlenie skóry światłem spolaryzowanym lub niespolaryzowanym uwidaczniając głębiej położone struktury. Po oglądnięciu zmian skórnych w dużym powiększeniu lekarz jest w stanie ocenić, czy badana struktura to przebarwienie, zmiana naczyniowa czy znamię barwnikowe oraz różnicować zmiany łagodne od złośliwych, na przykład czerniaka czy innych raków skóry.
Dermatoskopia służy również do oceny włosów i stanu skóry głowy, zmian zapalnych oraz oceny naczyń skórnych.
Wideodermatoskopia to badanie podobne do dermatoskopii. Dzięki nowoczesnej technologii zoomu optycznego wideodermatoskopu obraz zmian skórnych wyświetlany jest na monitorze w powiększeniu nawet stukrotnym, przy zachowaniu doskonałej jakości obrazu. Zdjęcia są zapisywane na twardym dysku, a oprogramowanie automatycznie analizuje zmianę, oceniając prawdopodobieństwo tego, czy badane znamię to choroba nowotworowa. Zdjęcia przechowywane są w formie cyfrowej, dając możliwość oceny zmiany znamienia z upływem czasu.
Badanie znamion zawsze wykonuje doświadczony lekarz dermatolog. Lekarz również decyduje o konieczności wykonania biopsji i badania histopatologicznego. Badanie za pomocą dermatoskopu i wideodermatoskopu trwa kilka do kilkunastu minut. Czas trwania badania zależy od ilości zmian skórnych pacjenta, średnio trwa 40min – 1 godzinę, w przypadku ponad 100 znamion do 2 godzin (łącznie z mapowaniem całego ciała). Diagnostyka pojedynczej zmiany trwa 10 minut.
Przeciwwskazania do badania
Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania badania dermatoskopowego. Dermatoskopię można wykonywać u każdej osoby. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i małych dzieci.